Zadanie domowe :)

Bardzo proszę ćwiczyć z dziećmi podział wyrazów na głoski 🙂

gloskowanie

Głoskowanie, czyli dzielenie słowa na głoski, jest etapem przygotowawczym do nauki czytania i pisania. Dla wielu dzieci analiza i synteza głosek w słowach jest czymś naprawdę trudnym i niezrozumiałym. Rodzice mogą pomóc dziecku w nabyciu tej umiejętności poprzez wspólne ćwiczenia logopedyczne w domu.

Naukę głoskowania rozpoczynamy od prostych, krótkich wyrazów, których wymowa jest całkowicie zgodna z pisownią, np. oko, nos, dom, stopniowo zwiększając liczbę głosek w wyrazach oraz ich trudność.  Najlepiej zacząć od ustalenia głoski na początku a następnie na końcu słowa. Ważne, by pierwsze podawane słowa zaczynały się od samogłosek, które możemy delikatnie przedłużyć, aby dziecko miało czas na upewnienie się, co słyszy. Dla dzieci łatwiejsze jest składanie wyrazów z usłyszanych głosek niż analiza, czyli rozkład wyrazów na głoski, więc zacznijmy ćwiczenia od tego, że sami głoskujemy, a dzieci zgadują co to za słowo 🙂

 

Powodzenia 🙂

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *